sobota, 25 lipca 2015

Własny sklep internetowy - od czego zacząć? Część 1: podstawy

Myśląc o uruchomieniu sklepu internetowego pojawia się wiele pytań:
-ile to kosztuje?
-od czego zacząć?
-czy moja firma odnajdzie się w sieci?

Oczywistej odpowiedzi na te pytania nie ma. Trzeba przeanalizować problem naprawdę głęboko. Jeżeli jeszcze nie miałeś styczności ze sprzedażą przez internet warto zacząć od Allegro i tam spróbować swoich sił. Sklep internetowy to trochę wyższa szkoła jazdy, wymaga poświęcenia sporej ilości czasu (i pieniędzy) aby wszystko działało tak jak powinno. Allegro za to jest bardzo przyjazne dla nowych sprzedawców, już od początku możemy konkurować z liderami. Zainteresowanych sprzedażą na allegro odsyłam do książki "E-Biznes na Allegro" która w przystępny sposób opisuje sprzedaż na tym portalu.

Jeżeli jednak jeszcze nie zniechęciłem was do tworzenia własnego sklepu internetowego, to pierwszą, a zarazem najważniejszą decyzją jaką musicie podjąć to wybór oprogramowania do sklepu, tzw. CMS-u. CMS (z ang. Content Management System) jest to system pozwalający na łatwe zarządzanie stronami internetowymi. Obsługa takiego serwisu odbywa się w interfejsie graficznym, nowy produkt możemy dodać paroma kliknięciami.Istnieją tutaj trzy możliwości:

1. Oprogramowanie SaaS
2. Oprogramowanie open-secure
3. Oprogramowanie dedykowane

1. Oprogramowanie SaaS -  (z ang. oprogramowanie jako usługa) model w którym za nasz sklep internetowy płacimy stałą kwotę abonamentu. Nie musimy się wtedy martwić o serwer i wszystkie sprawy techniczne. Dostajemy działający sklep internetowy, do którego możemy dokupić indywidualną szatę graficzną (tzw. szablon). Rozwiązanie to charakteryzuje się bogatą liczbą wbudowanych integracji – często bez dodatkowych kosztów możemy zintegrować nasz sklep z allegro, kurierami, operatorem płatności, porównywarkami a nawet systemami marketing automation. Przykłady firm oferujących taki model sprzedaży: IAI shop, RedCart, Shoper, Shoplo.

2. Oprogramowanie open-source – jest to model w którym samo oprogramowanie sklepowe jest darmowe. Jego producent udostępnia nam kod, a my możemy zainstalować go na naszym serwerze i dokonywać dowolnych modyfikacji. Niestety w tym modelu część z integracji jest płatna, oraz to my musimy się martwić o prawidłowe działanie naszego sklepu. Również w tym przypadku wygląd zewnętrzny opiera się o szablony. W sieci możemy znaleźć szablony darmowe, płatne, oraz firmy, które wykonują szablony na zamówienie. Najpopularniejsze rozwiązania open-secure to Prestashop oraz Magneto.

3. Oprogramowanie dedykowane – używane przez większe firmy. W tym wypadku
wszystko budowane jest od zera. Za całokształt oprogramowania sklepu odpowiada
sztab informatyków. Rozwiązanie bardzo drogie, opłacalne jedynie dla dużych firm
posiadających nietypowe potrzeby.

Jakie oprogramowanie wybrać?

Myślę, że już sami odpowiedzieliście sobie na to pytanie. Oprogramowanie sprzedawane w modelu SaaS dla początkujących sprzedawców wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Darmowy z nazwy open-secrue niesie za sobą dużo ukrytych kosztów, nie obejdzie się bez pomocy webmastera. Sklepy w tym modelu powinny zakładać raczej większe firmy, które chcą mieć całkowitą kontrolę nad funkcjonalnością. Jedyną wadą SaaS jest właśnie brak całkowitej kontroli nad sklepem, jesteśmy zależni od usługodawcy. Wada ta jednak nie będzie odczuwalna przez sprzedawców ze standardowymi potrzebami.

Kolejna część: Prawo w ecommece

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz